top of page

Gondolatok a szoptatásról a szoptatás világnapján

2024. 07. 30

Szerző: Monori Éva

Előszó: Miért lettem szoptatási tanácsadó? 


Első gyermekem születésekor nem is volt kérdés számomra, hogy szoptatni szeretném őt – ámbár a kilencvenes években az akkori fiatal anyák számára még messze nem álltak rendelkezésre a maihoz hasonló korszerű szoptatási ismeretek. Az igény szerinti szoptatásról, válaszkész gondozásról hírből sem hallottunk.


Az indulás megalapozásához az akkoriban még ritkaságszámba menő rooming-in gyermekágyas osztállyal rendelkező kórházat választottuk. Kiderült azonban, hogy a kisbabák csak nappal lehetnek az édesanyjukkal együtt – könnyen kitalálhatjuk, hogy reggel „betápszerezve” kerültek vissza hozzájuk. Az én kislányom a kórházi ötnapos tartózkodás során leginkább csak aludt, mikor velem lehetett, a tejem ennek megfelelően nehezen indult be, emlékszem, mekkora szó volt, hogy a hazamenés reggelén végre mérhető mennyiséget szopott, 10 ml-t!


Otthon sem volt könnyebb a helyzet. Minden szakember, védőnő, gyermekorvos a szigorúan három óránkénti „etetést” írta elő, és persze a közvetlen család is hasonló nézeteket vallott – nem csoda, hiszen ez volt a csecsemőtáplálási gyakorlat hosszú évtizedekig. „Várd meg, míg kiürül a kis gyomra, nem szabad újra megetetni három órán belül… Adj neki teát, vizet, hisz kánikula van, biztos szomjas…Ne vedd fel, elkényezteted…komfortszopi? Na, ne vicceljünk már kérem! Hát sose tanul rendet az a gyerek stb. – ilyen és ehhez hasonló tanácsok között vergődtünk. Könnyen belátható, hogy ez nem vezetett jóra. Hol a kisbabám sírt, hol én, hol mindketten. Amellett, hogy éreztem, ez így nincs rendben, végtelenül fáradt, inkompetens, zavarodott és elveszett voltam. Ez lenne a szoptatás, amire annyira vágytam? Nem csoda, hogy 10 hetesen már tápszeres pótlást kellett kapnia az én kicsi lányomnak (természetesen cumisüvegből), majd 7 hónaposan végleg abbahagyta a szopizást. Én pedig megesküdtem, hogy a következő kisbabám kizárólag szopizni fog és senki véleménye nem érdekel többé! Hiába no, a normális anyai ösztön jól működött. 


Az ezután sorban születő 4 gyermekem már jó lapokat húzott - hosszú éveken át szopiztak, a családi ételek kóstoltatása 8 hónapos kor körül kezdődött, a cumisüveget nem ismerték, kiváló egészségnek örvendtek és volt köztük, aki olyan szerencsés lehetett, hogy tandem szopizott egy éven át a kisebb testvérével. 


Szerencsére a mai várandósok és fiatal édesanyák már minden hasznos és korszerű szoptatási információ birtokában dönthetnek, bábaként mégis az a tapasztalatom, hogy sokszor bizony jól jön a szülés utáni időszakban néhány biztató szó, megerősítés, segítség és támogatás. 

Mire van szüksége újszülött kisbabádnak?


Rád. A közelségedre, illatodra, érintésedre, hangodra és persze a melledre. 
 

Szüksége van arra, hogy korlátozás nélkül akárhányszor és bármennyi ideig szopizhasson. Éjjel-nappal. 
 

Mire van szükséged a korai gyermekágyban?

 

Sok-sok pihenésre, eleinte minél több fekvésre, tartalmas ételek fogyasztására és bő folyadékbevitelre. És bizony, neked is szükséged van a kisbabád testközelségére, arra, hogy szagolgasd, simogasd, puszilgasd őt – így alakul ki kettőtök között a kötődés. Fontos, hogy a melledet minél több inger érje a gyakori szoptatás révén, mert így indul be a bőséges tejtermelés a szülés utáni napokban, majd később ez tartja fenn a kisbabád igényeihez igazodó tejmennyiség termelődését. A mellünk úgy működik, hogy amint ürül belőle a tej, azonnal termelődik is. 

 

Szoptatás – csak kényelmesen!


Mivel a szülés utáni hetekben napi szinten hosszú időt, órákat töltünk szoptatással, nem mindegy, hogy ezt milyen körülmények között tesszük.  Néhány egyszerű, ám fontos mozzanat következik, hogy mindkettőtöknek kellemes legyen a szoptatás időszaka. Először is Te helyezkedj el kényelmesen. Akár fekve, akár félig ülve, hátradőlve vagy ülő pozícióban szoptatsz, fontos, hogy kényelmes helyzetben, párnákkal jól megtámasztva legyél, soha ne görnyedj a kisbaba fölé! Ha kényelmesen elhelyezkedtél, a kisbabát úgy vedd magadhoz, hogy a mellbimbód magasságában legyen az arca, szája.

 

Természetesen őt is kényelmesen kell elhelyezni, - a babát tartó karod alá néhány párna vagy összetekert takaró is tökéletes, nem feltétlenül szükséges a szoptatós párna. A kisbaba teljes testével forduljon és simuljon hozzád, füle, válla, csípője egy vonalban legyen. Érdemes kicsit megcirógatni az orrát a mellbimbóval, ezzel eléred, hogy nagyra nyissa a száját és ilyenkor tudod úgy a szájába tenni a melled, hogy a bimbót és a bimbóudvarból is minél nagyobb részt bekapjon.

 

Fontos, hogy annyira közel legyen hozzád, hogy ne kelljen az összeszorított szájával tartania a mellet. A feje kissé felszegett helyzetben legyen, az álla érjen a melledhez, alsó és felső ajka kifelé forduljon. Nagyobb mellet esetleg érdemes egy ujjunkkal kissé megtámasztani az orrocskájánál, hogy akadálytalanul levegőhöz jusson szopizás közben. Újszülötteknél segítség lehet, ha C-betűt formálva úgy tartjuk hüvelyk-, mutató és középső ujjunkkal a mellünket, mint egy nagy szendvicset, hogy könnyebben tudja a szájában tartani. Hatékony szopizásnál hallhatóan nyel, kortyol a kisbaba, a szívás-nyelés ritmusa folyamatosan ismétlődik.

 

Ha kényelmes testhelyzetben vagy és megfelelő módon tapad mellre a kisbabád, akkor a szoptatás nem fájhat – bármeddig lehet ilyen helyzetben a melleden, a komfort szopizás sincs korlátozva, nem fog felázni, kisebesedni a mellbimbód. Természetesen lehet az első napokban érzékeny a mellbimbó – hiszen ez az igénybevétel új dolog, de ez legfeljebb a szoptatás megkezdésekor 5-10 másodpercig tartó érzés. Ha úgy érzed vagy úgy látod, hogy nem sikerült megfelelően a mellretapadás, újra kell őt pozícionálni. Ehhez óvatosan tedd a kisujjadat a szája sarkába, hogy megszakítsd a vákuumot, majd ha elengedi a melled, akkor kezdd elölről lépésről-lépésre a mellretételt. Legyél türelmes, mindkettőtöknek egy tanulási folyamat ez, hamarosan ráéreztek és rutinosak lesztek ebben is.

 

Miből lehet tudni, hogy a kisbaba hatékonyan szopik és megfelelő mennyiségű tejhez jut?


A már említett szívás-nyelés ritmusa kitartóan ismétlődik, miközben a szája sarkában tejcseppek jelennek meg. A szopizás végére elégedetten, ellazultan elengedi a mellet és elalszik. A pisis-kakis pelenkák száma és a súlyfejlődése életkorának megfelelően alakul. Szoptatás közben az első napokban érezhetsz méhösszehúzódásokat. miközben a gyermekágyi vérzés felerősödhet. Szoptatás közben szomjúságérzet, álmosság jelentkezik, a másik melledből esetleg közben csöpöghet a tej, a szoptatás végére pedig csökken a mell teltség-érzete.


Miért akar állandóan cicin lenni?

Azért, mert a táplálék mellett Te jelented neki a biztonságot, az állandóságot, a védelmet, elfogadást, szeretetet - mindazt, amit eddigi kis életében a méhben töltött hónapok alatt tapasztalt, amihez nem kellett különösebben semmit tennie, ez lételeme volt. Ehhez képest most, hogy megszületett, idekint minden teljesen új. Sok inger éri, zajok, fények, hideg, meleg, a levegő… még a rajta lévő ruha is ismeretlen érzés.

 

És bizony, a saját emésztésével járó érzeteket is meg kell szoknia, nem beszélve arról, hogy itt az ételért „meg kell dolgozni”, vagyis komoly erőfeszítés és munka a szopizás.

 

Ne csodálkozzunk tehát, ha egy újszülött az édesanyja testén, vele szoros közelségben tud leginkább megnyugodni, a komfort szopizás kifejezetten olyan hormonokat szabadít fel, amely elandalítja, az elégedettséget és megnyugvást, békés alvást segíti. És ha mindez csak 15-20 percig tart, majd újból keresi a mellet – az teljesen rendben van. Fontos, hogy 24 óra alatt legalább 8-12 alkalommal kerüljön mellre és hatékonyan szopizzon a kisbabád.


Van egyáltalán tej a mellemben az első napokban?


Van ám! Az előtej (kolosztrum) mennyisége ugyan nehezen mérhető, (5-15 ml szopásonként) leginkább csak cseppekben ürül a mellből, mégis ez a kis „semmi” létfontosságú a kisbaba számára a kezdeti napokban. Telis-tele van bioaktív összetevőkkel, immunanyagokkal, amely bevonja a kisbaba emésztőrendszerét, így segítve a normális bélflóra kialakulását és az emésztést, védelmet nyújtva a kórokozók ellen. Olyan, mint egy védőoltás.

 

Mennyisége az újszülött csöpp gyomrának méretéhez igazodik, - a lényeg, hogy azt a keveset, ami folyamatosan termelődik, ő mindig megkapja. Az előtej ezen felül hashajtó hatású is, ez segíti a baba első kakijának (magzatszurok, mekónium) kiürülését, ami igen fontos például azért, hogy a néhány napos korban jelentkező élettani besárgulás normális mértéken belül maradjon. A sárgaság egyik jele az aluszékonyság, amitől a kisbaba kevésbé aktívan és jóval kevesebbet szopizik, ebből könnyen kialakulhat egy ördögi kör – még kevésbé lesz ébreszthető és előbb-utóbb a folyadékhiány jelei mutatkoznak.

 

A teendőnk tehát az, hogy rendszeres, aktív szopizásra biztassuk őt. Nyugodtan ébreszd fel, szabad a talpacskáját, lábfejét morzsolgatni, nyakszirtjét, arcocskáját simogatni, csiklandozni. Sokszor az is jó ébresztési technika, ha levetkőztetjük, átpelenkázzuk, attól felélénkül és máris lehet őt mellel kínálni.

 

Ha belealszik a szopizásba, az sem gond, eleinte ez így szokott lenni, hiszen nagy munka a szopizás – a lényeg, hogy minél több időt töltsön a melleden aktívan, amikor az erőteljes szívás-nyelés folyamatosan jól megfigyelhető. A szoptatás közbeni mellváltás is hatékony ébresztő lehet, a másik mellből könnyebben kiváltódik újabb tejleadó reflex, amitől felélénkül és újra aktívan szopni kezd. Ezt akárhányszor lehet szoptatásonként váltogatni. 


Anyatej: a tökéletes táplálék

Tudtad, hogy minden édesanyának más-más összetételű teje van a saját kisbabája éppen aktuális igényeihez, korához, állapotához igazodóan? Természetesen más összetételű táplálékra van szüksége egy újszülöttnek, mint egy féléves csecsemőnek vagy egy totyogó kisgyermeknek. Pl. a koraszülött kisbaba édesanyjának mellében egészen speciális összetételű tej termelődik. Az anyatej egy élő és a környezeti hatásokhoz alkalmazkodó, folyamatosan változó anyag, mindig optimális mennyiségben tartalmazza a fehérjéket, zsírokat, szénhidrátokat, vitaminokat és ásványi anyagokat, de ezen túl többek között tartalmaz növekedési faktorokat, hormonokat, immunerősítő anyagokat, a gyermekünk testének, idegrendszerének és agyának fejlődéséhez szükséges összetevőket.

 

Napszakonként és évszakonként is változik. Nagyon izgalmas! Délelőtt például nagyobb mennyiségű, laktózban dús tej termelődik, estefelé pedig már csökken a mennyisége, ám zsírdúsabb, táplálóbb lesz, ez segít az éjszakai pihenésben, hogy nem feszülő pocakkal alszik a kisbaba. Nyári melegben gyakran tapasztaljuk, hogy szinte csak néhány korty erejéig, de igen gyakran igényli a mellünket a kisbabánk. Érthető, hisz a szomjoltó, „hígabb” tej mindig a szoptatás elején ürül, a zsírcseppek a szopizás során, később oldódnak bele a tejcsatornák faláról.

 

A későbbiekben, ha náthás, beteg időszak következik, az édesanya szervezete a kórokozóval találkozva és azt felismerve, azonnal ellenanyagokat, antitesteket kezd termelni, amely az anyatejen át segíti a kisbaba immunrendszerét és gyógyulását. Ezért fontos pl. hogy semmiképp ne függeszd fel a szoptatást, ha éppen valamilyen taknyos, köhögős kórság kerülget, hiszen ezzel véded őt attól, hogy komolyabban megbetegítse a vírus.

 

Kutatások igazolták, hogy hosszú távú, 1-2 éven túli szoptatás esetén az anyatej zsír, fehérje és energiatartalma lényegesen megnövekszik, de az immunvédelmet biztosító bioaktív összetevők is magasabb koncentrációban vannak a szoptatás előrehaladtával – miért is ne használnánk ki ennek előnyeit?


Hogyan jelzi a kisbaba, hogy szopizni szeretne?


Vannak bizonyos korai éhségjelek, amire érdemes figyelned: szempilláját rebegteti, szemét, száját nyitogatja, cuppog, fejét forgatja, kereső mozdulatokat végez, esetleg a kezét a szájához viszi – ilyenkor mihamarabb tedd őt mellre, mert fontos, hogy legyen türelme a mellet ügyesen és megfelelő módon a szájába venni, és legyen energiája kitartóan, hosszasan szopizni. Ha ilyenkor nem kerül hamarosan mellre, általában elveszti a türelmét, keserves sírásba kezd, hiszen másképp nem tudja az igényeit jelezni, és nem tud még mit kezdeni ezzel a mardosó éhség-érzettel. Tehát ne várd meg, míg elkeseredetten követeli a cicit!

 

Mikor lesz már valami rendszer a napunkban, mikor alszunk már végre éjszaka?


Erre a kérdésre nem könnyű válaszolni, vagyis nem biztos, hogy ezt a választ szeretnéd hallani. A magzat az anyaméhben még meglehetősen sajátos ritmusban éli napjait – nincs sem nappal, sem éjjel, hol ébren van és mocorog, hol elalszik, és ez meglehetősen gyors egymásutánban is váltakozhat. Idekint is így szeretné folytatni, - miért is tenné másképp?

 

Készüljünk tehát fel arra, hogy eleinte jódarabig nem lesz semmilyen rendszer a napjainkban. Ez teljesen normális jelenség, hogy a napok egybefolynak a szoptatás, pelenkázás, alvás, nem alvás körforgásában. Újra csak utalnék arra, hogy az újszülöttnek még minden nagyon új idekint, mindent meg kell szoknia. Ha kitartóak és türelmesek vagyunk, egyszer csak rácsodálkozunk: de hiszen már két napja milyen jó kis ritmus kezd beállni, délelőtt már alszik egy nagyobbat, délután is 2-3 rövidebbet, stb. De ez ne legyen elvárás felé, mindennek eljön az ideje! A gyermekágyas édesanya aludjon, amikor csak lehet, ha nappal alszik a baba nagyot, akkor tessék pótolni az éjszaka kimaradt alvást! Felbecsülhetetlen értékű ebben is a család, az édesapa támogatása.


Mi történik a 3. napon? 

 

Arra ébredünk, hogy a mellünk duzzad a tejtől, kemény. Ez éppen jókor jön, hiszen a kisbabánk ilyentájt kezd igen éhesnek mutatkozni és élénken követeli a nagyobb mennyiségű táplálékot. Mint mindenben, ebben is lehetnek egyéni különbségek, van, akinek csak a 4. napon történik a tejbelövellés, ez is rendben van, kitartóan kell szoptatni, fontos, hogy a melledet minél több inger érje.

 

Van tehát végre tej, nem is kevés, mit kezdjünk vele, úgy tűnik, erős túlkínálat van. Ne aggódj, az igény szerint szoptatott kisbaba kb. a második hét végére beállítja azt a mennyiségű tejet, amire neki szüksége van a kiegyensúlyozott táplálkozáshoz és fejlődéshez.

 

A dolgok működnek. Ezzel együtt, ha mégis úgy érzed, egy-egy szoptatás végén, hogy – bár láthatóan aktívan szopizott, kortyolt a kisbaba, de még így is zavaróan kemény és feszül a melled, nyugodtan fejj le annyit belőle, hogy ez a feszülő érzés megszűnjön. Túl sokat nem érdemes, mert ezzel újabb nagy mennyiségű tejtermelésre ösztönzöd a szervezetedet. A lefejt tejet hűtőszekrényben gyűjtheted, és a nap végén ú.n. tejgyűjtő zacskóban lefagyaszthatod, így bármikor rendelkezésre áll a későbbiekben szükség esetén anyatej. Mindenképp írj rá dátumot, fél évig tárolható fagyasztóban! Akár a kisbaba hozzátáplálásának megkezdése idején is hasznosíthatod a zöldségpürék készítésénél.
 

BPK logo_hh_szurke-arany.png
bottom of page